Ak máš rád kvalitnú obuv, o značke Lowa si už určite počul. Lowa je značka špičkovej obuvi, ktorá vznikla z malej rodinnej firmy v nemeckom Bavorsku neďaleko Mníchova pred vyše 100 rokmi. Ako to v nemeckých rozprávkach a obuvníckych firmách býva, na začiatku príbehu Lowy boli traja bratia...
Kde bolo, tam bolo, žil raz otec muzikantskej rodiny, Johann, ktorý mal troch synov. Tí synovia po otcovi zdedili do vienka nie len hudobné nadanie, ale aj šusterské remeslo. Bola to rodina Wagnerových a synovia sa volali Lorenz, Hans a Adolf. Ako čas plynul, chlapci s otcom popri práci v dielni tiež hrávali po svadbách, tancovačkách a iných udalostiach, kde si zarobili slušný kapitál. Ako to v živote býva, chlapci dorástli a prišiel čas osamostatniť sa a opustiť rodičovskú chalupu. Tak sa rodinná kapela rozpadla a začalo sa niečo nové, oveľa väčsie!
Prvý odišiel z domu Hans. Písal sa rok 1921 a Hans nešiel ďaleko. Len pár kilometrov do dedinky Vierkirchen. V roku 1922 zdedil obuvnícku dielňu po rodičoch Lorenz so svojou manželkou. Nuž a v roku 1923 sa oženil aj Adolf a odišiel do blízkeho Weichsu. V týchto rokoch sa ľudia presúvali z bodu A do bodu B často "po vlastných" a dopyt po obuvi bol neskutočný. Tak si každý z bratov rozbehol vlastnú obuvnícku manufaktúru, kde vyrábali topánky, ktoré by sme dnes kľudne mohli označiť za turistickú či outdoorovú obuv. Bola to kožená obuv s dvojitým stehom a pevnou podrážkou. Vo svojich výrobných programoch mali aj obuv na lyže (lyžiarky) či alpinistické topánky. Tieto firmy sa časom vyprofilovali na značky Hanwag (Hans Wagner), dnes už neexistujúcu značku Hochland (Adolf Wagner) a LOWA (Lorenz Wagner).
Chlapci si prešli aj ťažkými časmi, keďže v štyridsiatych rokoch zúrila 2. sv. vojna. Spoločenské pomery síce boli zložité, ale výrobné kapacity nestíhali, nakoľko odbyt obuvi bol aj počas predvojnových a vojnových rokov veľký. Firmy našich bratov mali počas vojny špeciálny status. Vojenská obuv a pracovné topánky tvorili vtedy väčšinu ich produkcie. Lorenz už od počiatku investoval do strojového vybavenia a dielňu rozširoval. Počas vojny Lorenz zamestnával vo fabrike aj francúzskych vojnových zajatcov, ktorí po vojne vyslovili pochvalu za dobré pracovné podmienky vo fabrike. Po vojne vznikla medzi bratmi zdravá konkurencia, ktorá hnala vývoj obuvi vpred a Lowa s Hanwagom si "priateľsky konkurujú" dodnes.
Po 2. sv. vojne v roku 1948 nastala tá chvíľa, kedy Lorenz Wagner použil akronym svojho mena a premenoval svoju fabriku "Ilmtaler Sportschuhfabrik" na LOWA. Firma masívne rozšírila kolekciu obuvi, no prišli aj ťažké chvíle, keď podraželi vstupy a firme kvôli finančným problémom hrozil bankrot. Firmu v päťdesiatych rokoch po Lorenzovej náhlej smrti prevzala jeho dcéra s manželom a Lorenzov syn. V nasledujúcich rokoch sa v Lowe striedali úspechy s neúspechmi, ako to býva vo väčšine firiem. Lowa zavádza nové technológie, dáva dokopy vývojový tím a zvyšuje produkciu. Lowa prišla ako prvá s vulkanizovanými podrážkami, ktoré výborne izolujú od chladu sú trvácne a pohlcujú nárazy. Značka tiež zožala viacero úspechov na poli lyžiarskej obuvi. V 80. rokoch si Lowa buduje pevnú pozíciu na trhu s trekingovou obuvou vďaka prelomovému modelu TREKKER. Ten sa stáva takpovediac vzorom pre vývoj aj u ostatných výrobcov v segmente a po mnohých modernizáciách sa vyrába dodnes. V roku 1997 sa Lowe podaril podobný kúsok s outdoorovými topánkami RENEGADE, ktoré sa tiež vyrábajú do dnešných čias.
V 90. rokoch sa Lowa stala súčasťou talianskej skupiny Tecnica. V roku 2000 prvý krát Lowa vyrobila 1 milión párov obuvi za rok a v roku 2010 pokorila hranicu 2 miliónov párov za rok. Externé výrobné závody boli určitý čas aj v Ázijských krajinách, no Lowa tieto výrobné kapacity postupne presúvala do Európy a od roku 2015 je obuv Lowa kompletne vyrábaná v Európe. Lepená obuv Lowa (z radu Trekking a Mountaineering) sa vyrába v domovskom závode Jeztendorf, Nemecko. Obuv so vstrekovanou podrážkou sa vyrába u nás na Slovensku v štyroch závodoch - Bošany, Nitrianske Pravno, Handlová a Klenovec a v roku 2023 Lowa zamestnáva na Slovensku vyše 1800 zamestnancov. Slováci vyrábajú rady ATC (All Terrain Casual), ATS (All Terrain Sport), Everyday a detskú obuv Lowa. Časť produkcie obuvi a výrobných komponentov pochádza aj z krajín bývalej Juhoslávie a Talianska. V roku 2023 navyše Lowa oslávila 100 rokov svojej histórie a tiež pokorenie hranice 3 miliónov vyrobených párov obuvi za rok.
V našej ponuke nájdeš najmä taktickú obuv Lowa z rady Professional, teda taktické topánky pre vojenské, policajné, služobné či poľovnícke využitie. Kvality taktickej obuvi Lowa oceníš napríklad pri airsofte, kde ťa Lowy podržia v rôznych situáciách, no tiež sú vhodné na každodenné a celodenné nosenie. Taktická obuv Lowa má väčšinou aj certifikáciu pre pracovnú obuv. Pozri si našu ponuku!